[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی
درباره مرکز
معرفی افراد
آزمایشگاههای تحقیقاتی
فعالیت های پژوهشی
اخبار پژوهشکده
تماس با ما
::
ParaWalk

  ایستادن و گام­برداشتن در افراد دچار ضایعه نخاعی (پاراپلژیک)

  با استفاده از فناوری عصبی   ادامه مطلب

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جلسه دفاعیه از پایان نامه کارشناسی ارشد ::

AWT IMAGE

جلسه دفاعیه از پایان نامه کارشناسی ارشد

طراحی یک سیستم برخط واسط مغز-کامپیوتر مبتنی بر سیگنال P300


چکیده

AWT IMAGE سیستم های واسط مغز کامپیوتر یک کانال ارتباطی مستقیمی را بین مغز انسان و ماشین با استفاده از سیگنال های مغزی فراهم می باشد. در اِین پروژه سیستم BCI بر خطی طراحی شده که به فرد بِیمار این امکان را می دهد که بتواند کلمات را بدون استفاده از دست و تنها با نگاه کردن بر روی حروف روی صفحه مانیتور کامپیوتر هجی کند. آزمایشات در دو سری انجام شد. ثبت داده ها در سری اول آزمایشات از سه فرد و سری دوم از دو فرد داوطلب انجام گرفته است. مراحل کار شامل ثبت سیگنال، پنجره گذاری و دسته بندی سیگنال ها، فیلترینگ و طبقه بندی سیگنال می باشد. یکی از کارهایی که در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است انتخاب کانال با استفاده از اطلاعات متقابل می AWT IMAGEباشد. این روش بر روی داده های II از سومین مسابقه BCI انجام شد که به طور میانگین به دقت تشخیص حرف 86% رسیدیم. همچنین این روش انتخاب کانال بر روی داده های ثبت شده در آزمایشگاه مرکز فناوری عصبی ایران نیز انجام شد. یکی دیگر از مسائلی که در این پژوهش مورد بررسی قرار می گیرد انتخاب ویژگی با استفاده از اطلاعات متقابل است که نتایج بدست آمده به این صورت بود که در سری اول آزمایشات در حالت برون خط و برخط به طور میانگین برای سه فرد با 15 آزمون و 10 کانال برتر انتخاب شده توسط روش اطلاعات متقابل به ترتیب به درصد صحت تشخیص حرف 6/92% و 28/91% دست یافتیم.
افزایش سرعت در عملکرد سیستم‌های BCI مبتنی بر سیگنال P300 همواره مورد توجه بوده است. در این پژوهش نوعی  فیلتری مبتنی بر زیر فضای کلی جهت حذف نویز و ارتقای تشخیص P300 ارائه می‌گرددکه در سرعت و دقت سیستم نتایج بسیار مطلوبی داشته است. نتایج بدست آمده به این صورت بود که در سری دوم آزمایشات در حالت برون خط و برخط با 5 آزمون و همان 10 کانال برتر به طور میانگین برای دو فرد به درصد صحت تشخیص حرف 45/94% و 15/98% رسیدیم.


دانشجو : خانم یلدا شهریاری

استاد راهنما : دکتر عباس عرفانیان امیدوار

زمان : روز چهارشنبه مورخ 20/07/90 ساعت 13

محل: کلاس 303 (اتاق سمینار) واقع در دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران

دفعات مشاهده: 5572 بار   |   دفعات چاپ: 934 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 125 بار   |   0 نظر

کد امنیتی را در کادر بنویسید >
   
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ارسال به دوستان
این سایت در سال 1390، سال جهاد اقتصادی، راه اندازی گردید و کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز فناوری عصبی ایران میباشد.
Persian site map - English site map - Created in 0.17 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 3705